Author Topic: Bovina cu Astra  (Read 1496 times)

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

Offline anothergxg

• Burgman owner wannabe
  • SCBv co-Founder
  • Scuterist
Bovina cu Astra
« on: August 31, 2011, 02:52:49 AM »
Mergeam pe Alecsandri, in coloana, iar la intersectia cu Somesului ma astepta bovina cu astra.
I-a lasat pe toti din fata mea sa treaca, iar cand am ajuns in dreptul lui s-a gandit ca e timpul sa plece. Din fericire nu s-a intamplat nimic, l-am evitat la limita, as putea spune; s-a oprit si el la timp. Nu e deloc placuta senzatia sa vezi "inamicul" la cativa centimetri de tine... M-am intors, i-am urat de bine, iar scuza lui a fost clasicul "Nu te-am vazut, bine ca n-ai patit nimic".

Faze d-astea s-au mai intamplat in 10 ani de scuterit, insa asta m-a speriat atat de tare, de m-am intors la el sa-l felicit. Si tot la fazele care s-au petrecut pana acum am anticipat cumva ca bovina nu va opri si am avut timp sa-mi calculez miscarile, insa de data asta a fost noroc chior ca nu m-am imprastiat; se pare ca azi n-am avut bolul de cristal la mine...

In caz ca are vreo importanta:
- mergeam in coloana, in fata mai erau 3 masini
- viteza de croaziera sub 50
- distanta fata de masina din fata cel putin 3 metri
- nici o masina din coloana nu a virat dreapta, sa zici ca ar fi avut intentia de a se infige.
- aveam pasagera, iar pozitia pasagerului e cu un cap deasupra autoturismelor non-SUV
- eram incadrat pe jumatatea din dreapta a benzii, dar mai aproape de centru decat de margine (asta a fost bafta, ca daca eram 10 cm mai in dreapta ma saftalea)
- era pe-nserat (vreo 8-8:15 PM)
- xenon aprins

Din punctul meu de vedere singurele greseali ar fi incadrarea pe banda si distanta fata de masina din fata (de ultima nu sunt foarte sigur). O sa incerc sa stau pe jumatatea din stanga de acum incolo si eventual sa tin distanta mai mare fata de masina din fata atunci cand merg in coloana.
Alte pareri?

Offline Clyo

• Roacker satanist
  • SCBv co-Founder
  • Scuterist
Re: Bovina cu Astra
« Reply #1 on: August 31, 2011, 06:04:54 AM »
Schimba... tara...

Offline Andry

• SCBv co-Founder
  • Scuterist
    • GBvNET Tracker
Re: Bovina cu Astra
« Reply #2 on: August 31, 2011, 05:51:24 PM »
Asta a fost si prima mea optiune. Dar cum nu se poate implini, ma conservaresc.