Author Topic: nu mai merge kilometrajul  (Read 2192 times)

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

Offline tomy_fan

• Scuterist
nu mai merge kilometrajul
« on: July 29, 2011, 04:22:12 AM »
hop top a murit kilometrajul la yamaha majesty 250. In ultima vreme inainte sa ma lase tot scartia ceva la el io banuiam ca ceva pe la frane si nu o durat mult si gata km nimica nu mai misca am miscat cablu nimica. Interesant ie ca atunci cand pun contactul si isi face testul merge acul km pana la capat si dupa aia gata nimica nu mai vrea. Am ce sa i fac ca sa mai mearga? pareri, sugestii..

Offline anothergxg

• Burgman owner wannabe
  • SCBv co-Founder
  • Scuterist
Re: nu mai merge kilometrajul
« Reply #1 on: July 29, 2011, 05:42:55 AM »
paiiiii.... melc sau cablu dus. desfaci si vezi ce a picat.
dar stiam ca mecanismul de citire e digital.

Offline matrix

• <50
  • SCBv co-Founder
  • Scuterist
  • Gyuri
    • blog
« Reply #2 on: August 01, 2011, 07:20:51 PM »
Transmisia de la roata pana la bord tot mecanic se face. Si parerea mea este ca melcul sa bulit, trebe schimbat.

Offline anothergxg

• Burgman owner wannabe
  • SCBv co-Founder
  • Scuterist
« Reply #3 on: August 01, 2011, 10:55:56 PM »
la scuterele negre e ceva mai smecher, nu cred ca e melc. ma mir ca n-a comentat nimic pana acum Foca.

Offline tomy_fan

• Scuterist
« Reply #4 on: August 02, 2011, 03:00:11 AM »
si io unu tare cred ca ie melcu. O sa vad cand dau jos ca pana acuma nu am avut timp de el.

Offline Clyo

• Roacker satanist
  • SCBv co-Founder
  • Scuterist
« Reply #5 on: August 02, 2011, 05:47:39 AM »
Yo unu creca nu ie melcu.
Adica stai sa elaborez. Din lunga cooperare cu scuterul meu negru pot spune ca in urma unui studiu neelaborat nu am observat ceva ce sa semene cu un melc pe langa roata. In schimb parca imi amintesc ca un ceva trecea peste un altceva si acest lucru ducea la adaugarea de kilometri. Tinand cont ca la un scuter cu melc, in urma rotirii rotii din fata in sens invers se va scadea numarul de kilometri parcursi, in urma unui test efectuat cu gxg am observat ca la fosta mea mare iubire nu prea functiona asa. Adica oricat a invartit el roata in sens invers :)), kilometrajul a mai pus 100 de metri.

So no bloody idea.

Foca aut! Asfalt uscat si kilometraje functionale!

Offline tomy_fan

• Scuterist
« Reply #6 on: August 06, 2011, 03:53:43 AM »
dap am desfacut si melcu ie de vina si din pacate nici nu am ce sa repar la el ca sa rupt o bucatica din camasa din interiorul melcului. Acuma ie fericire mare cu altu pana gasesc. Am gasit unu in anglia da era eftin rau numa 160 lire  :o , sa vad poate o sa gasesc ceva mai rezonabil.

Offline Andry

• SCBv co-Founder
  • Scuterist
    • GBvNET Tracker
« Reply #7 on: August 17, 2011, 07:34:27 PM »
Du-te pe la Motto ( Bartolomeu, complexul de la capatul liniilor de autobuz ) si cere-le un pret pentru melcul cu pricina, pentru Yamaha Majesty 250 an 20xx.