Author Topic: SCBv Scooter Party 2011  (Read 12642 times)

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

Offline SCBv

• SCBv co-Founder
  • Scuterist
SCBv Scooter Party 2011
« on: April 21, 2011, 05:08:53 AM »
Scuter Club Brasov va invita sa participati la prima intalnire nationala a scuteristilor,
ce va avea loc in perioada 15-17 iulie 2011 langa Brasov !

Reguli de participare :

1. Varsta minima de participare este de 16 ani.
2. Este obligatorie detinerea unui act de identitate ( buletin / pasaport ) asupra dvs.
3. Fiecare individ trebuie sa detina un act ce atesta faptul ca a urmat un curs de legislatie, sau sa fie detinator de permis categoria A/B, in functie de cilindreea scuterului propriu.
4. Toate scuterele trebuie sa fie inmatriculate/inregistrate ( dupa caz ), insotite de act de identitate, act de proprietate si asigurare valida.
5. Este obligatorie detinerea si purtarea unei casti de protectie si a unei veste reflectorizante.
6. Pentru ca sunt multi cei care au montate seturi motor mai mari decat cele inscrise in acte, va permitem celor care nu detineti carnet categoria A sa veniti calare pe un scuter cu o cilindree nu mai mare de 99cc.

Descrierea locatiei si a preturilor de participare :

Locatia desfasurarii evenimentului este Cabana Asociatiei Turismului Sacelean din localitatea Babarunca, jud Brasov.
Aceasta este pozitionata pe sectorul de drum Brasov - Valenii de Munte, la distanta de 25 km de Brasov, respectiv 20km de localitatea Cheia ( jud. Prahova ). Locatia exacta, conform Wikimapia.

Cabana dispune de 4 camere, cu un numar total de 24 locuri cazare, o baie utilata cu strictul necesar, apa curenta cu posibilitatea de a fi incalzita, centrala termica, geamuri termopan, este racordata la reteaua de electricitate.
Daca nu se doreste cazarea in incinta cabanei, veti putea veni pregatiti de campare, locatia dispunand de suficienta suprafata pentru instalarea corturilor. Cei care vor alege optiunea camparii, vor putea folosi utiliatile cabanei ( bucatarie, baie ).

Cateva clipuri filmate astazi :
Si cateva poze :
Caile de acces catre locatia evenimentului se vor detalia daca este necesar, la cererea participantilor.

Pentru ca locatie a fost inchiriata, va trebui ca acest cost sa fie suportat de toti cei prezenti. Astfel, taxele sunt urmatoarele :

Cazare in incinta cabanei :
  • O noapte : 20 lei / persoana
  • Doua nopti : 30 lei / persoana
Campare la cort :
  • Una/doua nopti : 10 lei / cort

Vom asigura iluminarea spatiului destinat corturilor, ambienta muzicala, focuri de tabara dar si nelipsitul gratar, bucuria romanului.

In ceea ce priveste mancarea si bautura, se va proceda in urmatorul fel :
  • Cei care vor veni de vineri sunt rugati sa isi procure de-ale gurii pentru acea seara
  • Sambata dupa sosirea tuturor participantilor se va intocmi o lista pe baza cererii fiecaruia, pentru a se achizitiona dintr-un hypermarket din Brasov tot ce este nevoie pentru stapanirea potolului, fie el gastric sau bahic.
  • In cursul dupamiezii de sambata, SCBv va linisti stomacurile participantilor, sponsorizand un gratar ! ( berile nu, sâc! )

Posibilitati de iesire in zona :

1. Hiking in zona Muntelui Ciucas si a Muntelui Rosu, pe numeroase rute montane.
2. Scootduro pana la cabana Muntele Rosu, aflata la 15km de locul camparii.
3. Pozitionarea in apropierea cabanei a unei salbe de 17 curbe ac de par ( intoarcere 180° ), in drum spre Cheia.
4. Plimbare pana in zona Brasovului, lacul de acumulare apa potabila, de pe raul Tarlung.
5. Padure cat cuprinde, numai sa stiti sa va si intoarceti la locul de campare.

Concursuri :

1. Proba de mers incet
2. Proba de catwalk cu scuterul
3. Proba de carat sacii pe scuter
4. Proba de montare carburator
5. Proba karaoke

Descrierea modului de punctare si desfasurare ale concusurilor le veti afla doar inainte de inceperea acestora.

Pe langa acestea vor fi organizate si alte concursuri cu premii surpriza.

Inscrieri :

Persoanele ce doresc sa participe sunt rugate completeze urmatorul formular :

« Last Edit: April 27, 2011, 12:43:35 AM by Andry »

Offline anothergxg

• Burgman owner wannabe
  • SCBv co-Founder
  • Scuterist
Re: SCBv Scooter Party 2011
« Reply #1 on: April 21, 2011, 07:14:27 PM »
Salutare,

Ca sa putem urmari mai usor llista participantilor am facut un excel aici.

George
« Last Edit: April 26, 2011, 11:16:01 PM by anothergxg »

Offline Geoopsy

• Scuterist
« Reply #2 on: April 22, 2011, 01:51:24 PM »
...Pentru comunicare si imagine, faceti/concepe-ti, un afis", cu sigla organizatorilor, data, scopul si locatia, pe 1/2 dintr-un format de A4, frumos colorata, iar pe verso regulile, mai sumare dar la obiect si cum se ajunge la locatie. Postati, pe unde ati mai facut anuntul, ca sa facem o imprimare si sa le impartim tuturor scuteristilor, care nu intra pe forumuri, dar incurajeaza fenomenul. Asa chiar va sti multa lume, la nivel national, si nu poate fi modificat, sau asumat, conceptul, de altii asa zisi organizatori, pe aceesai locatie si in acelasi timp...
Sper sa ma fi inteles!
Nu vreau decat, sa ajut la imagine si promovare... sa nu intelege-ti altceva...

Offline Andry

• SCBv co-Founder
  • Scuterist
    • GBvNET Tracker
« Reply #3 on: April 22, 2011, 04:08:58 PM »
Da, te intelegem. Si nu vreau sa ma intelegi gresit, cum ca ne-am lauda, dar asa cum am dat sa se inteleaga de la inceput : ne-am gandit bine la tot ce tine la organziarea unui astfel de eveniment, inainte de a face publica desfasurarea acestuia.

Inca nu a aparut nici un banner ( poster ) pentru promovare, pentru ca nu am finalizat discutiile cu cu sponsorii, dar acesta exista.
Iar promovarea va fi in toata media : scrisa, tv, flyere, online. Sau cel putin asa speram, daca ne vor fi aprobate toate cererile depuse.

Iti multumim totusi pentru incercarea de a-ti aduce aport la organizarea intalnirii, daca mai ai si alte idei, le vom asculta cu placere. Nu este exclus ca sa ne fi scapat vreun aspect care poate fi integrat cu succes in lista de organizare.

Asfalt uscat, dar nu intins. In schimb, cu multe serpentine!

Offline Geoopsy

• Scuterist
« Reply #4 on: April 22, 2011, 04:21:44 PM »
Hopa...!! Stai asa... pai tocmai asta e. Eu NU  vreau si nu am intentia de a organiza nimic. Este treaba si meritul vostru. Eu doar vreau sa particip si sa ma simt bine... dar, sa pot convinge si alti scuterisit din zona imi trebuie motivatia discutiei de mai sus...
Spor... si sa ne vedem cu bine...

Offline Andry

• SCBv co-Founder
  • Scuterist
    • GBvNET Tracker
« Reply #5 on: April 22, 2011, 04:48:02 PM »
Da, exact la asta ma refeream. M-ai inteles tu gresit, poate pentru modul in care mi-am expus parerea :

Ma refeream ca, prin ideile pe care ni le transmiti, ne ajuti involuntar ( indirect ) la organizarea acestui eveniment. Pentru ca o idee pe care tu o ai, se poate sa ne fi scapat noua. Pentru ca si promovarea face parte din organizarea unui eveniment. Sper ca acum s-a inteles.

Pe scuteristi.ro cred ca ai mentionat ca "vom printa si imparti si noi pliante" . Pliantele le vom printa noi, este suficient daca voi veti contribui prin impartirea acestora in drumurile voastre pe scuter.

Iti multumim si asteptam alte idei constructive!
« Last Edit: April 22, 2011, 06:14:59 PM by Andry »

Offline Geoopsy

• Scuterist
« Reply #6 on: May 29, 2011, 05:37:52 PM »
...Salut baieti... stiu ca sunteti ocupati cu joburi-le si cu organizarea Partyu-lui. Si ca, timpul este foatre pretios, ca, la toti dealtfel. Cum mai stam, la momentul acesta ?

... Pliantele le vom printa noi, este suficient daca voi veti contribui prin impartirea acestora in drumurile voastre pe scuter. Iti multumim si asteptam alte idei constructive!

Daca sunt gata... ;)

Offline Andry

• SCBv co-Founder
  • Scuterist
    • GBvNET Tracker
« Reply #7 on: May 29, 2011, 06:54:26 PM »
Salutari.

Nu sunt gata, pentru ca nu am finalizat cu sponsorul toate cele, speram ca in doua saptamani sa putem trimite totusi flyerele prin tara.
Pana acum, in media, avem o mentionare in numarul revistei Scooter Fun din Mai 2011. Restul aparitiilorvor avea loc in cursul lunii viitoare, ca sa fie mai aprope de eveniment.

Offline Andry

• SCBv co-Founder
  • Scuterist
    • GBvNET Tracker
« Reply #8 on: July 09, 2011, 07:44:46 PM »
Quote from: Andry
Totusi, o atentionare pentru cei care vor participa la eveniment : daca nu se vor strange suficienti participanti, nici premii nu vor fi! Asta ca sa nu auzim discutii mai incolo.

Si asta s-a si intamplat. Datorita numarului de participanti, nu au fost respectate din partea noastra clauzele contractuale cu sponsorul. Nu investeste nimeni mii de lei pentru o intalnire a o mana de persoane.
Ne pare rau, in primul rand pentru noi, ca ne-am straduit sa organizam ceva special si am facut promisiuni poate mai repede decat era cazul. Am avut nevoie de ajutorul vostru, prin prezenta, dar se pare ca nu l-am primit.
Vom modifica programul evenimentului astfel incat sa diversificam cat mai mult actiunile pe parcursul celor 3 zile, indiferent daca vom rezolva sau nu o varianta pentru premii. Se va afisa programul la inceputul saptamanii viitoare.

Iar in privinta a ceea ce tine de cazare, cand ajungeti vom stabili la comun acord preturi pentru cazarea in incinta cabanei, pentru ca este nesimtire ca sa ne lafail 10 persoane in cabana, iar tot atatea sa stea la usa cabanei, in cort.
Ii rugam si pe cei care nu s-au inscris pe liste, dar s-au hotarat sa participe in ultim moment, sa ne anunte telefonic sosirea, ca sa inlaturam discutiile la fata locului . Este totusi un eveniment privat, vrem sa avem habar de persoane prezente.

Click pe imagine pentru marire : ( poze de la sfarsitul lunii mai )

Numere de contact SCBv Scooter Party :

Andry : 0726 277 393 ( Vodafone ) / 0754 877 121 ( Orange )
AnotherGXG : 0727 844 642 ( Vodafone )

« Last Edit: July 09, 2011, 07:49:32 PM by Andry »

Offline anothergxg

• Burgman owner wannabe
  • SCBv co-Founder
  • Scuterist
« Reply #9 on: July 11, 2011, 07:48:09 AM »
o sa incerc sa grupez cumva punctele de intersectare ale celor care vin din directii diferite, astfel incat la iesirea din brasov sa va puteti strange cu totii.

intrarea in Brasov dinspre Cristian - cei care vin dinspre Pitesti
1. Rompetrol pe stanga - "prepare to keep right", cum ar zice GPS-ul.
2. Treceti calea ferata apoi mergeti tot inainte.
3. Puteti sa va opriti pentru cumparaturi la real, insa tineti cont ca ceilalti au marcat carrefourul ca loc de alimentare.
4. Giratoriu - mergeti tot inainte
5. De aici va intersectati cu cei care vin dinspre Sibiu (continuarea incepand de la punctul 3 la instructiunile celor care vin din Sibiu).

intrarea in Brasov dinspre Codlea - cei care vin dinspre Sibiu
1. Giratoriu Hornbach - il parasiti la a 3-a iesire (p-acolo pe unde e cisterna) apoi tineti inainte.
2. Grija mare la intersectia asta, ca se baga ca prostii. Tineti tot inainte.
3. De aici va intalniti cu cei din Pitesti. Din nou atentie mare in intersectia aia, pentru ca se baga ca tampitii din ambele parti. Tineti drumu' principal tot inainte.

4. Giratoriu str. Lunga - Mergeti tot inainte (iesirea 2)

5. La stadion continuati inainte. (p-acolo pe unde-i autobuzul roz).

6. La intrarea in pasarela tineti dreapta (p-acolo pe unde-i restrictia de tonaj), apoi continuati inainte.

7. De aici va intalniti cu cei care vin din Tg. Mures, continuarea instructiunilor se face la ei, incepand cu punctul 3.

cei care vin dinspre Tg. Mures
1. Tot inainte la intersectia cu ocolitoarea

2. Usor la stanga aici si tot inainte apoi. Dupa pod va intalniti cu cei care vin de la Sibiu si Pitesti.

3.  La prima intersectie virati la stanga - acum nu mai e semafor, e sens giratoriu. Mergeti apoi tot inainte pana la urmatorul giratoriu si acolo continuati inainte. Mai urmeaza inca un giratoriu (la Gara), mergeti tot inainte. La semafor mergeti tot inainte, continuarea traseului va fi dupa ce le explic si celor care vin dinspre Moldova ce au de facut.

intrarea dinspre Harman - cei care vin din Moldova, Sf. Gheorghe, Siriu
1. Mergeti tot inainte, apoi dupa ce treceti de pasajul asta urmeaza semaforul unde virati stanga (pe unde e audiul si dacia) si va intalniti cu ceilalti (pitesti, sibiu, tg mures).

2. Tineti tot inainte 4 semafoare de acum incolo:
Semafor 1
Semafor 2 - se lucreaza intens in intersectia respectiva, s-ar putea sa-l faca giratoriu pana la party. ideea e sa mergeti inainte.
Semafor 3
Semafor 4 - acum e semafor acolo.

3. Dupa ce treceti de semafoare mergeti tot inainte pana ajungeti la giratoriu, virati stanga si opriti la Petrom pentru alimentare.
Tot aici e zona de cumparaturi. Putin mai sus de Petrom e Kaufland, iar peste drum de Petrom, putin mai sus este Carrefour.

Dupa alimentare si cumparaturi continuati tot inainte. Pana dupa podul de la Sacele.

4. Imediat dupa pod virati dreapta. Mergeti tot inainte apoi (pe unde iese ala cu Golf IV si e limita de 30 km/h) si tineti tot inainte pana unde se termina ocolitoarea si acolo virati dreapta - de cand s-a facut indexarea in street view s-a schimbat putin si calitatea drumului si prioritatea.

5. Aici virati la stanga. Grija mare, pentru ca prioritatea in intersectia aia a fost schimbata "recent" si nu s-au obisnuit toti bastinasii cu noua regula.
Dupa virajul asta tineti tot inainte pana la Babarunca.

Recomandari
- daca petrom-ul nu e in topul preferintelor, peste drum de el este un mol, iar spre sacele e un rompetrol. daca sunteti fani OMV o sa vedeti unul cum coborati podul de la Sacele, insa o sa trebuiasca sa ocoliti putin sa ajungeti la el. Daca sunt doritori o sa pun indicatii si pentru ala.
- in sacele, de la capatul autobuzului si pana dupa iesire mergeti cat mai hotarat si in nici un caz nu va opriti, decat daca e neaparat necesar; zona respectiva e satul tiganesc.
Recomandabil daca vreti sa faceti popas pe marginea drumului sa-l faceti aici, pentru ca de obicei e politie acolo si e destul de departe de sat. Daca vreti terasa cu mancare, bautura etc. mai mergeti putin pana in Bradet.

gata. astept cu interes un feedback, sper sa va fi ajutat cu tutorialul meu :D
« Last Edit: July 11, 2011, 02:16:02 PM by Andry »

Offline Andry

• SCBv co-Founder
  • Scuterist
    • GBvNET Tracker
« Reply #10 on: July 11, 2011, 02:39:00 PM »
Completari :

- La intrarea de la Carrefour acum este sens giratoriu ( oricum nu stiu daca o sa mai prindeti multe semafoare saptamana viitoare :D )
- Daca doriti sa intrati la Selgros / Metro tineti drumul tat'nainte ( pe Calea Bucuresti ), treceti de Carrefour, traversati un pod mare, iar imediat dupa pod este sens giratoriu cu intrarea catre Selgros. Pentru Metro mai mergeti ~ 500m pana la urmatorul giratoriu, unde trebuie sa intoarceti 180° si sa veniti inapoi catre Brasov pentru calea de acces Metro.
- Fara chitanta de minim 5L de la Petrom nu va primim.
- The mighty sat of tzaiganz se numeste Garcini , sper ca nu sunteti vreunul in rodaj  :D ( dupa aceasta curba incepe Garcini )
- In cazul unor probleme, nevoie de ajutor sau indicatii va rugam sa ne sunati.
- Nu e nevoie sa va faceti griji in privinta benzinei, o sa avem la cabana o canistra de minim 20L in cazul in care o sa fie nevoie de benzin.
.
.

Traseul de urmat pentru cei care vin dinspre PITESTI ( trec prin CRISTIAN inainte de Brasov )

Puncte individuale :

• A - Bifurcatie, mentineti directia inainte, peste trecerea de cale ferata
  • B - Intrare centru comercial ( Real, Brintex, Eliana Mall )
  • C - Loc de intalnire cu cei care vin dinspre Sibiu
  • D - Loc de intalnire cu cei care vin dinspre Tg Mures
  • E - Loc de intalnire cu cei care vin dinspre Nord ( Suceava, M Ciuc ) si Siriu
.
.
Traseul de urmat pentru cei care vin dinspre SIBIU ( trec prin CODLEA/GHIMBAV inainte de Brasov )

Puncte individuale :

• A - Sens giratoriu iesire Ghimbav, continuati pe a 3-a iesire, catre Metro
  • B - Sens giratoriu Hornbach, continuati pe a 3-a iesire, urcand podul
  • C - Loc de intalnire cu cei care vin dinspre Pitesti
  • D - Loc de intalnire cu cei care vin dinspre Tg Mures
  • E - Loc de intalnire cu cei care vin dinspre Nord ( Suceava, M Ciuc ) si Siriu
.
.
Traseul de urmat pentru cei care vin dinspre NORD ( trec prin FELDIOARA inainte de Brasov )

Puncte individuale :

• A - Intersectie cu prioritate, tot inainte
  • B - Sens giratoriu ocolitoare Brasov, mergeti inainte
  • C - Curba usoara la stanga, mentineti drumul principal
  • D - Loc de intalnire cu cei care vin dinspre Sibiu, Pitesti
.
.
Traseul de urmat pentru cei care vin dinspre NORD-EST ( trec prin HARMAN inainte de Brasov )

Puncte individuale :

• A - Pasarela Harman ( loc de intersectie pentru drumurile ce vin dinspre Intorsura Buzaului ( Siriu-Buzau ) si nordul tarii ( Suceava, M Ciuc )
  • B - Sens giratoriu Harman, mergeti inainte
  • C - Sens giratoriu ocolitoare Brasov, mergeti inainte
  • D - Pasaj cale ferata, mentineti inainte pana la prima intersectie
  • E - Locul de intalnire cu restul plimbaretilor ( Sibiu, Pitesti, Tg Mures ), virati stanga
.
.
.
PUNCTE COMUNE :

• F - Intrare Petrom, MOL, Kaufland
  • G - Intrare Carrefour, sens giratoriu
  • H - Intrare Selgros, sens giratoriu
  • I - Intrare Metro, continuati pana la urmatorul sens giratoriu
  • J - Sens giratoriu, inainte pentru Babarunca, intoarcere pentru Metro
  • K - Coborare pod Sacele, virati dreapta pe sub pod
  • L - Mentineti directia inainte, drum cu prioritate
  • M - Virati dreapta la capatul ocolitoarei Sacele
  • N - Virati stanga, atentie! Multi nu respecta indicatoarele de prioritate
  • O - Intrare in sat Garcini, indicat sa il traversati cat mai repede ( nu sunt radare, dar atentie sa nu fie pe strada animale/copii )
  • P - P de la Puteti face o oprire, de obicei este o patrula a Politiei acolo
  • Q - De la aQum puteti face o oprire, de obicei este o patrula a Politiei acolo
  • R - Popas Bradet, mancare foarte buna la preturi omenesti
  • S - Intrare in loc. Babarunca
  • T - Ati ajuns la destinatie, virati stanga pe drum pietruit
« Last Edit: July 11, 2011, 03:36:23 PM by Andry »

Offline anothergxg

• Burgman owner wannabe
  • SCBv co-Founder
  • Scuterist
« Reply #11 on: July 18, 2011, 03:20:28 AM »
Putini, da' buni descrie cel mai bine intrunirea.
Ne-am simtit bine, am surubarit, ne-am plimbat, am facut gratar, am baut bere, l-am strigat pe Razvan... A fost super!
Poze nu prea am, pentru ca am avut alte indeletniciri (etrier, trantit trans-alpul, pus diverse chestii pe foc), insa sper sa bage baietii cat de curand.

Multumesc tuturor pentru participare si pentru atmosfera!

Offline Robbie

• Mini-foca pe Maxi-scuter
  • SCBv co-Founder
  • Scuterist
  • Proud SCBv co-founder!
    • Together, we make the difference!
« Reply #12 on: July 18, 2011, 05:43:27 AM »
Multumim adica :) ;D.
Burn rubber, not your soul!

Addicted- this 2 wheel virus is unstoppable

Offline matrix

• <50
  • SCBv co-Founder
  • Scuterist
  • Gyuri
    • blog
« Reply #13 on: July 18, 2011, 10:36:47 PM »
Intrunirea a iesit SuperDuper, la anul si la mai mare. Locatia si timpul perfect, baieti de baieti si atmosfera buna. Astept la anul la si mai mare, am o presimtire ca va fi asa. Asteptam vesti de la colegii care au mers mai departe spre Balea Lac sa duca vestea mai departe.

Offline valyloza

• Scuterist
« Reply #14 on: July 18, 2011, 10:49:26 PM »
SUPER PARTY,MULTUMIM SCBv !