Author Topic: Mersul in grup.  (Read 2300 times)

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

Offline Clyo

• Roacker satanist
  • SCBv co-Founder
  • Scuterist
Mersul in grup.
« on: April 07, 2009, 12:15:13 AM »
      Propun gandirea unor reguli de mers in grup. Ne dam un club, ne tinem ca suntem buni, corecti si plini de bun simt dar circulam ca un card de gaste. Parerea mea. Cand am fost la gratar, la semafoare ne opream unul calare peste altu ca vai de noi. Oricine ne vede ne blameaza. Asa cum am mai zis suntem un club de scuteristi nu un club de melteni. We need some fucking rules.

Reguli propuse de mine :

1. Se va desemna locul fiecaruia in grup si se va respecta pe toata durata traseului. (vrei depasiri? meri tata pa poiana si fa ce vrei - SINGUR )
     2. Conducatorul grupului va mentine o viteza constanta pe  toata durata deplasarii. Conducatorul grupului ar trebui sa beneficieze de un vitezometru functionabil :D si sa mentina viteza de 50 km/h.
     3. Pastrarea distantei de 10-15 metrii intre scutere. Daca dau in groapa ce faci? te urci pe mine?
     4. In cazul in care apar probleme la unul dintre noi, va da claxon scurt semnalizare dreapta si oprire. Ceilalti se vor anunta intre ei si toata trupa opreste. Daca nu e problema grava nu e necesar sa opreasca toata trupa.
    5. Cine nu respecta regulile : Se intoarce acasa. Sau merge inainte.
Regulile vor fi realizate, votate si aplicate doar de MEMBRII SCBv care momentan sunt : Andry, Slbz, Robert, George si subsemnatul.

Mai scrieti si voi daca veti idei.
P.S. Nu a murit nimeni si m-a lasat pe mine sef. Am fost doar 6 scuteristi si am avut o organizare de cacao. In momentul in care vom fi 10-15-20 scuteristi in plimbare cum vom merge? Nu vreau sa ma trezesc ca intra vreunul in mine sa face doamne fereste vreun accident si imi strica toata iesirea pentru ca a vrut sa fie mai sm3ch3r. Daca nu sunteti de acord ca avem nevoie de niste reguli spuneti. No fucking problem. Eu voi pleca mai tarziu decat voi. Prefer sa : "Ride safe"
Bafta!
« Last Edit: May 06, 2011, 11:21:15 PM by anothergxg »

bostoaica

• Guest
Re: Mersul in grup.
« Reply #1 on: April 07, 2009, 12:20:52 AM »
sti cat s-a mers din sampetru in brasov?35 km/h..exagerat de putin

Offline Clyo

• Roacker satanist
  • SCBv co-Founder
  • Scuterist
« Reply #2 on: April 07, 2009, 12:26:53 AM »
Nu am zis ca s-a mers tare. Am observat ca s-a mers incet, de aia am zis asa : conducatorul grupul va mentine viteza de 50 km/h. Sau ma rog viteza pe care o pot atinge si mentine toti scuteristii.

bostoaica

• Guest
« Reply #3 on: April 07, 2009, 12:28:55 AM »
da e bine atunci...sunt deacord cu ce ai scris mai sus  respect

Offline anothergxg

• Burgman owner wannabe
  • SCBv co-Founder
  • Scuterist
« Reply #4 on: April 07, 2009, 02:48:51 PM »
as mai adauga urmatoarele:
- bassu pana isi schimba scooterul actual sa fie cap de coloana; daca e nevoie de o schimbare de directie, oprire etc. putem sa iesim din coloana si sa ne exprimam aceasta dorinta.
- toti sa folosim in exces oglinzile retrovizoare;
- 10-15 metri e prea mult spatiu; 5 metri e suficient spatiu de manevra si as propune mersul in zig-zag atata vreme cat folosim in exces oglinzile sa facem loc conservarilor, daca e o singura banda pe drumul respectiv.
- nu stiu cum ati mers la dus, dar la intors a fost cam trist... adica mergeam, o tineam o perioada pe la 50 (cred) dupa care incetineam pana sub 30, iarasi ii dadeam pana la 50-60, iarasi incetineam (exprimarea e la persoana 1, plural).

Offline Robbie

• Mini-foca pe Maxi-scuter
  • SCBv co-Founder
  • Scuterist
  • Proud SCBv co-founder!
    • Together, we make the difference!
« Reply #5 on: April 07, 2009, 05:56:03 PM »
Nu suna rau ... personal sunt total deacord cu cele de mai sus...doar cu mica precizare:
Inafara orasului tot 50km/h?
In rest e bine, astept odata saptamana viitoare si urmatoarea plimbare ;D
Burn rubber, not your soul!

Addicted- this 2 wheel virus is unstoppable

bostoaica

• Guest
« Reply #6 on: April 07, 2009, 06:19:09 PM »
nu omu...inafara orasului avem voie cu 225 la h:))

Offline Robbie

• SCBv co-Founder
  • Scuterist
  • Proud SCBv co-founder!
« Reply #7 on: April 08, 2009, 02:26:47 AM »
OFF: 225? neah... mai bine pana trecem pe modul supersonic
ON: Eu chiar vorbeam serios... un 60km/h e decent (daca putem toti sa mergem constant la viteza asta) si daca permine starea drumului

Offline anothergxg

• Burgman owner wannabe
  • SCBv co-Founder
  • Scuterist
« Reply #8 on: April 08, 2009, 02:00:40 PM »
hotarat lucru!
la mersu-n grup bassu merge primu' si cine-l depaseste fara motiv va avea rotile dezumflate si pana gaseste pompa si pana umfla ambele roti...

Offline Robbie

• SCBv co-Founder
  • Scuterist
  • Proud SCBv co-founder!
« Reply #9 on: April 09, 2009, 01:00:25 AM »
am inteles... in caz de "Urgenta" pot vota sa-l impingem pe bassu ? ;D

Desigur ca glumeam.Bassu is no.1 pana isi schimba scuteru` ;)

bassu

• Guest
« Reply #10 on: April 09, 2009, 04:29:24 AM »
sunt de acord cu voi...dar asta in cazul in care drumul e drept..ca daca e un pic de panta...nu stiu daca va convine sa mergeti cu 20-25 km/h.

Offline anothergxg

• Burgman owner wannabe
  • SCBv co-Founder
  • Scuterist
« Reply #11 on: April 11, 2009, 04:09:34 AM »
d-aici
8.mersul in grup
Daca nu am avea prieteni cu care sa mergem la drum ,.ne-am mai cumpara motociclete? Am mai avea cui sa ii aratam cat de bine mergem 'noi' fata de 'ei'? Cine mi-ar mai lauda motocicleta si stilul de mers?
Unul din motivele pt care ne cumparam motociclete este sa demonstram ca noi suntem mai buni decat ei.Ca a noastra este mai lunga,...mai mare,mai puternica ,mai frumoasa.Ca eu merg mai bine decat el,mai bine neinsemnand neaparat mai atent ,mai constient,mai relaxat.NUU. A merge mai bine se rezuma la mersul sportiv,la viteza,la stunturi la deranjul creat altora in trafic.Competitia este pe primul loc.

Acest comportament reiese in iesirile cu prietenii.Care merge mai tare? Care merge mai spectaculos? Care risca mai mult?
Cand un coleg cade,toti sar in jurul lui si se vaita cand de fapt subconstientul iti spune: este varza.nu a mers bine.eu merg mult mai bine decat el.Acum stie si el treaba asta.Am castigat.El a piedut.Ambulanta a intarziat.El a murit.Nu e ok sa gandesc ca am castigat,..dar am castigat.

Cauti alt prieten de drum cu care sa joci ruleta-ruseasca.Stau si ma gandesc cum ar trebui sa se comporte un prieten motociclist.Ce ar trebui sa ii spuna prietenului care nu este la fel de experimentat si care din dorinta de a nu fi mai prejos decat altii,merge tare,mult mai tare decat ar trebui pt a fi in siguranta.Daca tu cel cu ani de motociclism pe umeri il indrumi sa mearga tare,nu inseamna ca la o adica tu l-ai condamnat la moarte?Nu inseamna ca tu esti direct responsabil de necazul lui? Asa ca ce faci? Nu ii spui nimic....il lasi sa mearga ca dementul 'de la sine'.Daca moare ,a fost vina lui.Si ce daca imi este prieten.Am fost si sunt mai bun decat el.

Parerea mea este ca prietenii trebuie sa reactioneze intrun mod pozitiv cu sfaturi si indrumari fata de cei ce nu stiu ce ii asteapta ca motociclisti.Personal prefer sa ii spun unuia care insista sa merga tare cu mine,pe langa mine,unul care clar nu stie ca inseamna riscul si unde te poate duce,ca nu sunt dispus sa merg alaturi de el.Daca este inconstient se va supara,dar va ramane in viata.Se va supara ,ii va trece ,si dupa cativa ani si destule trante la bord,experienta acumulata pe deplin,iti va multumi pt sfaturi si interesul depus de catre tine pt al tine in viata.

Sigur majoritatea motociclistilor cunosc regulile mersului in grup.Nu merge alaturi de un alt motociclist.Nu merge aproape fie in spate sau in fata unui alt motociclist.Lasa-ti spatiu pt a evita manevrele si greselile celor de langa tine.Cu cat viteza este mai mare cu atat spatiul trebuie sa fie mai mare.Se merge pe diagonala fata de cel din fata si spatele tau.Semnalizaza orice intentie de a schimba pozitia pe drum.Nu te astepta ca cel din spate sa nu intre in tine cand tu tocmai ai franat brusc si ai virat stanga.Folosesteti creierul pt a intui miscarile celor ce merg alaturi de tine.Nu te simti comfortabil intrun anume loc,aproape de o anumita persoana care reactioneaza ciudat ,schimba-ti pozitia.Important este sa ajungi la destinatie fara sau cu cat mai putine incidente.

Offline Clyo

• Roacker satanist
  • SCBv co-Founder
  • Scuterist
« Reply #12 on: April 15, 2009, 05:36:06 PM »
Ca sa vedeti de ce insist sa avem o regula. Noi nu putem prinde viteze de alea dar totusi...se poate intampla.
Click !

Offline matrix

• <50
  • SCBv co-Founder
  • Scuterist
  • Gyuri
    • blog
« Reply #13 on: April 18, 2009, 01:48:36 AM »
Traumatizant tovarasi. Se pregateste vre-o plimbare de sarbatori? Acum ca suntem mai liberi (liber la serviciu)?

Offline Clyo

• Roacker satanist
  • SCBv co-Founder
  • Scuterist
« Reply #14 on: June 28, 2009, 02:21:34 PM »
Up!
Vad ca se vorbeste de plimbari si as vrea sa , mai bage lumea un ochisor acilea.
Cititi de sus, sa nu avem probleme pe drum;)
Asfalt uscat si sanatate...