Author Topic: Inregistrare moped la primarie  (Read 2578 times)

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

Offline alex27bv

• Scuterist
Inregistrare moped la primarie
« on: March 28, 2010, 01:14:26 AM »
Sal. Mi-am luat si eu un moto Yamaha TZR 49cmc si vreau sa-l inregistrez la primarie. L-am cumparat din alt judet, unde a fost radiat, si am la el: cere inregistrare moped la primarie (descarcata de pe net), contract vanzare-cumparare, certificat radiere, copie talon vechi, RCA (facut recent pe numele meu), ITP (trebuie sa ajung zilele urmatoare sa-l fac). Cine stie unde trebuie platite taxele pentru inregistrare, talon si placuta numar, cat costa? La finante ce trebuie completat pentru a fi luat in evidenta si daca se poate face la sucursala de cartier? Ce acte ar mai fi necesare? Multumesc 

SLipKn0t

• Guest
Re: Inregistrare moped la primarie
« Reply #1 on: March 28, 2010, 03:31:55 AM »
dute la primaria Brasov (daca esti din Brasov) si iati toate actele care le ai, urca la primu etaj si acolo sunt niste birouri, intreaba de inregistrare scuter si o sa primesti toate informatiile.

P.S. daca nu ai CIV-ul(cartea de identitate a vehiculului) nu rezolvi nimic

Offline alex27bv

• Scuterist
« Reply #2 on: March 28, 2010, 05:01:56 AM »
da :( fostul proprietar cica n-a fost cu ea la RAR sa-i faca civ, nu stiu cum a inregistrato el. cam cat costa sa-i fac carte la RAR?

Offline anothergxg

• Burgman owner wannabe
  • SCBv co-Founder
  • Scuterist
« Reply #3 on: March 28, 2010, 06:16:24 AM »
n-ai neamuri/prieteni prin sate apropiate? din cate stiu nu toate primariile vor CIV. Daca n-ai alta varianta, pune-i numere "negre" si macar n-ai batai de cap cand ii dai mai tare de 45...

Offline alex27bv

• Scuterist
« Reply #4 on: March 28, 2010, 05:20:07 PM »
n-ai neamuri/prieteni prin sate apropiate? din cate stiu nu toate primariile vor CIV. Daca n-ai alta varianta, pune-i numere "negre" si macar n-ai batai de cap cand ii dai mai tare de 45...

pai pentru numere negre, nu trebuie inmatriculata la politie? si acolo cer aia CIV si daca tot e sa merg la RAR, cred ca asa o sa procedez

Offline anothergxg

• Burgman owner wannabe
  • SCBv co-Founder
  • Scuterist
« Reply #5 on: March 28, 2010, 05:38:08 PM »
Daca-i pui numere negre, mergi direct la un birou de inmatriculari. Cand mi-am inmatriculat cazanu' cei 12 lei dati la firma de inmatriculari au meritat din plin.
Ma gandeam ca vrei sa o inamtriculezi ca moped.

Offline alex27bv

• Scuterist
« Reply #6 on: March 28, 2010, 05:54:46 PM »
sti cumva daca au aia la firma de acte auto, formular tipizat pt CIV, sa ma duc la RAR numai sa-i puna folie securizata? cam cat costa inmatricularea? (e mai mult decat la primarie?)
Da, il inmatriculez ca si moped, ca doar asa e trecut in vechiul talon (49cmc)

Offline anothergxg

• Burgman owner wannabe
  • SCBv co-Founder
  • Scuterist
« Reply #7 on: March 28, 2010, 05:56:59 PM »
Nu stiu care e procedura de inmatriculare moped. Daca ai A sau A1 si tot trebuie sa ii faci RAR, io zic sa mergi pe numar negru.
Poate iti zice Robbie cum se face inmatriculare de moped.

Offline alex27bv

• Scuterist
« Reply #8 on: March 28, 2010, 06:38:10 PM »
N-am permis A1/A :( doar cat. B de vreo 8 ani. Dar oricum am inteles ca nu trebuie pt moped < 50cmc

Offline Robbie

• Mini-foca pe Maxi-scuter
  • SCBv co-Founder
  • Scuterist
  • Proud SCBv co-founder!
    • Together, we make the difference!
« Reply #9 on: March 29, 2010, 12:29:27 AM »
Daca n-ai omologare RAR si carte de identitate romaneasca in Brasov nu prea ai ce sa faci (decat prin unele sate unde poti sa o inregistrezi doar cu actele de provenienta si o declaratie pe proprie raspundere)
Omologarea e cam max 100euro (cred)+ ITP care e inclus. Nu prea mai stiu sigur pasii pt inmatricularea la primarie (dar cel mai sigur poti sa te duci sa intrebi sau sa suni - asa cum te sfatuise Slipknot :))
Burn rubber, not your soul!

Addicted- this 2 wheel virus is unstoppable